Slovensko v zrkadle histórie

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Reštart 7 vs Ubuntu Linux - porovnanie

Porovnal som Reštart 7 s Ubuntu Linuxom. Je na vás, ako sa rozhodnete, ja som sa rozhodol dávno - peniaze viem použiť aj lepšie...
Nikdy som nemal rád, keď niekto jednostranne hodnotil veci, udalosti a podobne. A tak som v záujme objektívnosti pokusne nainštaloval na svoj mininotebook Reštart 7, a na druhom som súbežne spustil inštaláciu Ubuntu Linux Jaunty Jackalope 9.04. Obidva počítače majú rovnakú konfiguráciu, takže porovnanie môže byť objektívne. Jedná sa o mininotebooky Asus 1000HE, ich parametre nájdete na webe spoločnosti Asus .

Inštalácia systémov

U Reštartu nič nové pod slnkom, trvala skoro hodinu, pričom nejaké ovládače si sťahoval z lokalít na internete, web-kamera však stále nejde, nevedno prečo. Ostatné periférie išli po inštalácii na prvý raz, neboli žiadne problémy.

Inštalácia Ubuntu trvala čosi cez dvadsať minút, realizoval som ju z DVD média cez pracovnú plochu. Tu sa trochu pristavím - Ubuntu si stiahnete najprv z internetu, a vypálite ho na DVD ako ISO obraz. Potom v BIOS-e povolíte možnosť štartu počítača z DVD mechaniky a voľbu uložíte. Následne sa počítač spustí z DVD, a môžete si systém pred inštaláciou vyskúšať, samozrejme aj s aplikáciami, pričom umožňuje ukladanie súborov, aj bežnú prácu. Keď sa rozhodnete inštalovať ho na pevný disk, kliknete na ikonku inštalácie a po odsúhlasení niekoľkých nastavení sa systém začne inštalovať.

Práca v systémoch


Reštart 7 -
v podstate ničím neprekvapil. Pracuje síce rýchlejšie, jeho obsah však prakticky zostal nezmenený, akurát najviditeľnejšia zmena nastala na desktope - iné ikony, trochu lepšie reaguje na kroky užívateľa, a množstvo drobností, ktoré silne pripomínajú Apple. Inštalácia rôznych zariadení je stále pomerne prácna, vyžadovalo by si to zmenu prístupu. Ale s tým asi nič nenarobíme.
K otestovaniu systému som zvolil klasický prístup - nezaujímajú ma kadejaké efekty na pohľad, ale reálne využitie systému a jeho blbuvzdornosť. A tak som vybral z knižnice sto rôznych aplikácií a nainštaloval ich.
Chyba č. 1 - aj nová verzia systému otravuje s hláseniami typu - pre lepšiu funkčnosť programu / dokončenie inštalácie - reštartujte počítač.
A tak mi inštalácia približne stovky programov trvala čosi cez päť hodín.

Ubuntu - ako som už spomenul, systém sa nainštaloval rýchlejšie, trvalo to o čosi viac ako dvadsať minút. Pracovná plocha je trochu inak orientovaná, než v Reštarte, štart samotného systému je však oveľa rýchlejší. Bezpečnostne je systém oveľa ďalej, niektoré operácie sú už po inštalácii nastavené ako systémové, a vyžadujú prístup k právam správcu systému.
Chyba č. 1 - systém zle identifikoval sieťovú kartu, a bolo ju treba nastaviť ručne, za pomoci diskusného fóra. Nebolo to však ťažké, pretože tam bol podrobný návod, ako to realizovať a karta ide spoľahlivo.
Chyba č. 2 - systém síce našiel zvukovú kartu, ale nebola funkčná, takže som musel postupovať ako v prípade sieťovej karty. Zvukovka pracuje spoľahlivo.
Rozdiel oproti Reštartu 7 je v tom, že súčasťou inštalácie je plnohodnotný kancelársky balík Open Office, množstvo hier, komplet aplikácií pre prácu s internetom - t.j. aj telefonovanie a podobne, programátorské nástroje a správa systému, veľmi podobná Reštartu, ale oveľa vybavenejšia. Systém dokáže v prípade potreby využiť aj ovládače vytvorené pre Reštart, ak ste nenašli ovládače pre Ubuntu.
Inštalácia stovky aplikácií prebiehala inak, než v Reštarte. Ubuntu má bohatý katalóg aplikácií, do ktorého stačí vstúpiť, označiť požadované programy, potvrdiť ich inštaláciu, a systém si ich sám vyhľadá na internete, stiahne a nainštaluje. Celá inštalácia trvala dve hodiny. Nemusel som nič kontrolovať, odklikávať, a meniť médiá, a počas inštalácie som veselo debatoval na nete.  

Ako som testoval ?

Zaujímalo ma, ako sa prejaví na chode systému inštalácia stovky programov. Reštart 7 viditeľne spomalil, čo si myslím je spôsobené tým, ako ešte stále zotrváva producent na nezmyselne postavenej filozofii správy knižníc. Ubuntu štartovalo rovnako, ako po inštalácii. Oveľa rýchlejšie, nebolo vidieť následky inštalácie aplikácií.
Víťaz - Ubuntu

Potom som zvolil druhý test - bezpečnosť - zámerne som do systémov nedával aplikácie na ochranu proti vírusom, či neoprávnenému prístupu, inštaloval som iba aplikácie, ktoré tieto udalosti monitorovali, ale nezasahovali. Oba počítače som pripojil na internet a navštevoval najrôznejšie rizikové stránky, kde veľmi dobre viem, že sa to priam hemží kadejakým odpadom. Počítač s Reštartom prežil skoro hodinu, kým sa systém zrútil. Potom bolo nutné celý systém vyčistiť, a nabehol v normálnom režime. Počítač s Ubuntu išiel v pohode asi štyri hodiny, potom som test prerušil, pretože bola ukončená aj oprava počítača s padnutým Reštartom. Systém s Ubuntu síce vyhodil množstvo útokov, a aplikácií, ktoré požadovali prístup, ale následky boli nulové.
Víťaz - Ubuntu


Tretím testom bol užívateľská prívetivosť. Tu zvíťazil Reštart, pretože aj keď Linux urobil obrovský skok vpred, niektoré operácie si predsa len vyžadujú väčšie znalosti systému, respektíve znalosti, kde užívateľ nájde informácie o riešení problémov, čo si môže u neskúseného užívateľa vyžiadať viac času, kým vnikne do tajomstiev systému. Na druhej strane, je to svojím spôsobom daň za bezpečnosť systému, ktorá je v Ubuntu vysoká.
Víťaz - Reštart

Štvrtým testom bolo odstraňovanie aplikácií. Prejavila sa klasická choroba Reštartu, ktorý už od verzie 95 ponecháva na disku množstvo knižníc, ktoré sú už nepotrebné. Po odinštalácii stovky programov zostalo na disku približne 2GB dát, ktoré nepatrili k samotnému systému, ale k odstráneným aplikáciam. Systém sa i napriek odinštalácii programov choval rovnako a svoju prácu nezrýchlil. Ubuntu v tejto oblasti doslova prevalcovalo konkurenta, odinštalácia prebiehala rovnako ako inštalácia, v katalógu sa označili nepotrebné aplikácie a systém ich odstránil. Rýchlosť ostala nezmenená, pretože bola rovnaká aj po zásahoch. Na disku zostalo približne 5MB nepotrebných súborov.
Víťaz - Ubuntu

Záver -
všetko je na užívateľoch. Z môjho pohľadu si za skoro 200€, teda sumu, čo stojí Reštart 7, radšej kúpim ďalší počítač, než holý operačný systém. Ubuntu je zdarma, má v sebe katalóg aplikácií, ktoré uspokoja 90% potrieb bežných užívateľov, je zdarma, má aj vydarený slovenský klon s názvom Greenie, dajú sa pod ním v prípade potreby spustiť aj aplikácie vytvorené pre Windows /odskúšal som Corel Draw/, jeho nevýhody sú skôr v menšom pohodlí v určitých situáciách, a ešte stále zaostávanie v oblasti hier. Je však bezpečné, minimalizuje možnosť neautorizovaných zásahov do systému, a tým aj strát cenných dát.
Reštart síce spravil krok dopredu oproti tragickej Hlíste, ale v podstate sa vrátil na pozície z čias verzie pred Hlístou. Vylepšil prostredie, ale iba za cenu odkukania nápadov od konkurentov. Bezpečnostne je to stále tragédia, a v spojení s cenou a licenčnou politikou pridrahá investícia.

Počítače | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014